person_outline
phone
Головна » Статті » Скринька правової допомиги

Батьки і діти. Чому виникають конфлікти

Батьки і діти. Чому виникають конфлікти
Діти і батьки - найрідніші люди на всіх етапах розвитку людства. Але і найбільш популярні сторони протистояння..
 Такі конфлікти є самими поширеними в сімейному житті. Розглянемо фактори, які є причинами конфліктної взаємодії батьків і дітей. До них належать такі: тип внутрішньосімейних відносин, неефективність батьківського відношення до дитини, вікові кризи у дитини, особистісні відмінності батьків і дітей, несприятливий вплив інших вагомих людей.
      Тип внутрішньосімейних відносин. Виділяють гармонійний і дисгармонійний тип сімейних відносин. Для гармонійних відносин характерне співробітництво, взаємодопомога, рівноправність всіх учасників сім’ї. В такій сім’ї дорослі спілкуються з дітьми товариським тоном, коректно спрямовують його поведінку, хвалять, висловлюючи свої поради, батьки допускають дискусії з приводу тих чи інших подій, які стосуються вчинків і поведінки дитини, батьки, як правило, не підкреслюють своє керівне становище. Для такої сім’ї характерний демократичний стиль виховання дитини такі батьківські дії дають ефект розуміння, прийняття і розуміння особистості дитини. В дисгармонійній сім’ї спостерігається конфліктна взаємодія подружжя, напруженість, неможливість віднайти достойного способу спілкування між батьками і дітьми, почуття і емоції сторін до уваги не беруться, у взаємовідносинах зберігається дистанція. Така поведінка приводить до невротичних реакцій членів сім’ї, виникненню почуття постійної турботи в дітей.
      Неефективність батьківського відношення до дитини. Конфліктологи виділяють 4 причини неефективності батьківського відношення до дитини:
      – педагогічна і психологічна несумісність батьків (незнання батьками психологічних особливостей дітей певного віку);
      – некритично засвоєні стереотипи виховання дітей (авторитарний базується на заборонах; ліберальний – роби, що хочеш);
      – особисті проблеми і особливості батьків;
      – особливості спілкування з іншими членами сім’ї.
      Вікові кризи у дитини це перехідний період від одного етапу розвитку дитини до другого. В ці кризові періоди діти стають неслухняними, капризними, дратівливими і агресивними. Виділяють такі вікові кризи у дітей (за Д. Ельконіним):
      – криза першого року життя;
      – криза трьох років(перехід від раннього дитинства до дошкільного віку);
      – криза 6-7 років (період переходу від дошкільного до молодшого шкільного віку);
      – криза статевого дозрівання (період переходу від молодшого шкільного віку до підліткового 12-14 років);
      – підліткова криза (15-17 років).
      Особистісні відмінності батьків і дітей. До таких несприятливих рис батьків належать: холодність, вимогливість, консерватизм, надмірний раціоналізм, недостатність ніжності, підвищена тривожність, зловживання шкідливими звичками. Серед особистісних особливостей дітей називають: низька успішність, порушення правил поведінки, ігнорування рекомендацій батьків, непослух, впертість, егоцентризм, самовпевненість, лінь.
      Несприятливий вплив інших вагомих людей (крім батьків). Мається на увазі негативне втручання в процес виховання дитини дідусів і бабусь.
Що ж робити? Діти повинні попросити батьків пояснити їм докладніше суть конфлікту, якщо батьки не зробили цього самі. Батьки, у свою чергу, повинні проявляти чуйність і заохочувати дітей до обговорення. Реакція батьків на конфлікти з дітьми з гнівом, критикою змусить дитину тільки більше переживати. Відкритість і чесність батьків психологи ставлять в обов'язкові умови. «Бої» повинні вестися з розумом. Необхідно також зберігати серйозну батьківську реакцію на важливі питання, такі як секс, наркотики, алкоголь тощо.
Підкреслюючи важливість обговорень, психологи відзначають, що ті діти, які залучені батьками в обговорення конфліктів з раннього віку, більш схильні розмовляти з батьками при виникненні будь-яких проблем. Батькам для збереження психологічної «форми» для вирішення конфліктів рекомендується більше читати про дослідження в області психології дітей і підлітків, щоб не тільки знаходити ключі і вирішення проблем, але і згадувати в подробицях, що значить рости.
Дуже часто батьки і діти в конфлікті не можуть подивитися на ситуацію з боку або випробували вже всі, але так і не в силах гармонізувати відносини. Конфлікти можуть набувати загрозливу інтенсивність, яка впливає на повсякденне життя всіх учасників, на сімейне щастя і особистісні зміни. Тоді родині потрібна консультація психолога. Сім'я отримує безпечні умови вирішення конфліктів і професійну допомогу у гармонізації відносин.
Важлива для сімей з дітьми є профілактика конфліктів. Психологи дають батькам прості й ефективні рекомендації для мінімізації їх виникнення:
• необхідно поважати права дітей;
• дітям варто давати трохи свободи, звичайно, знаючи, куди вони йдуть, що будуть робити і наскільки це безпечно; але дзвінки, листи та думки дитини можуть залишатися їх «приватною власністю»;
• всі встановлювані для дітей правила повинні бути справедливими і відповідати віку дітей;
• якщо дитина регулярно доводить вчинками свою надійність, строгість вимог і контролю допустимо послабити.
Нехай конфлікти з дітьми у вашій родині будуть крайньою рідкістю і завжди мають швидке, позитивне рішення.

 

Категорія: Скринька правової допомиги | Додав: Василь_Петрович (03.04.2015)
Переглядів: 279
Всього коментарів: 0