person_outline
phone
Головна » 2015 » Січень » 19 » Щедрівки 13 січня
20:12
Щедрівки 13 січня

Щедрий вечір, добрий вечір, 
Добрий людям на весь вечір! 
Щедрівочка щедрувала, 
До віконця припадала: 
Що ти, тітко, наварила?
Що ти, тітко, напекла? 
Принеси нам до вікна! 
Не щипай, не ламай, 
А ціленького давай! 

      Стало вже традицією, що учні Шевченківської загальноосвітньої школи щедрують увечорі 13 січня під керівництвом заступника директора з виховної роботи Дорошенко Ю.С. та музичного керівника Котила В.П.

     Неодмінними героями дійства є Маланка, чорт, коза, лікар, тощо. Весело минає час, лунко в оселях односельців і вчителів лунають щедрівки та святкові вітання.

      Традиція щедрування в Україні тягнеться із давніх часів. Втім, відколи саме, етнографи у відповіді не сходяться. Новорічна пісенність в Україні вважається однією з найменш вивчених. Що відомо, то це приуроченість щедрівок до обряду святкування Нового року за старим стилем. Їх співають після заходу сонця з 13 на 14 січня. 

      Родина у цей день готується до щедрого вечора. За традицією, господар прибирає обійстя, а господиня готує вечерю. У щедрий вечір на столі має бути 12 страв, серед них – обов’язкова друга щедра кутя (перша була багата різдвяна). Крім того, цього вечора пекли млинці, пироги та вареники, щоб ними пригостити щедрувальників та посівальників. 
       У сучасні ж дні щедрувальників пригощають цукерками, фруктами або грішми. Щедрівники зазвичай ходять по оселях гуртом. Крім пісень вони обов’язково зустрічають господарів побажаннями, посіваннями та жартівливими сценками. 
       На наступний день після щедрого вечора – посівання. За народним віруванням, дівчата щастя не приносять, тільки хлопці. Тому посівати дівчатам не годиться. Хлопці беруть зерно у рукавицю або в торбину, спочатку йдуть до хрещених батьків, інших родичів і близьких, а зайшовши до хати, вітають з Новим роком:

Сійся-родися, жито-пшениця, 
Жито-пшениця, всяка пашниця. 
Зверху колосиста, зі споду корениста, 
У полі – зерном, у домі – добром, 
У печі – пирогами, на столі – хлібами, 
На щастя, на здоров’я, на Новий рік, 
Аби вам вродило краще, ніж торік. 
Коноплі - під стелю, а льон – по коліна, 
Щоб вам, добрі люди, голова не боліла. 

Переглядів: 295 | Додав: Сергей_Тодорчук
Всього коментарів: 0
avatar