person_outline
phone
Головна » 2015 » Вересень » 28 » 22.09 - День партизанської слави
11:31
22.09 - День партизанської слави

Йшли селом, йшли селом партизани,
По землі українській, невільній землі.
І у кожного зброя була за плечами,
І у кожного смуток і біль на чолі.
Їм сумно за всю Україну,
За ту спалену хату, за зрубаний сад,
За ту пісню, що чув ти колись, солов’їну,
Але їм вже не було дороги назад.
І не всі повернулись із бою додому,
І не всіх дочекалася рідна сім’я.
Пам’ятайте ж ви їх, пам’ятайте такими,
Пам’ятай же ти їх, українська земля.

 

  Щорічно учні та вчителі школи  22 вересня  проводять велопробіг  до пам’ятника О.Ладичуку та О.Гірському під гаслом «Хай  вічно  горить  вогонь  пам’яті». (22.09 -  День  партизанської   слави ).

 Вічна слава героям…

Активна бойова діяльність партизанів серйозно непокоїла окупантів. Фашисти зробили аерофотозйомку місцевості, точно встановили, де розташований партизанський загін. У державному архіві Херсонської області зберігається виписка з наказів та інших документів німецьких окупаційних властей. Вони проливають світло на події, пов’язані з розгромом партизанського загону: «... Для того, щоб перешкодити виходу партизанів з непрохідних місцевостей, команда була посилена, і рано вранці 18.10.1941 року почала наступ з усіх сторін. Після просування, що тривало приблизно одну годину, в дуже незручній місцевості, один із взводів несподівано потрапив під сильний кулеметний обстріл. Для того, щоб закрити противнику шлях до відступу, коло було спочатку тісніше стиснуте, і ударні загони відповіли на вогонь противника. Партизани відчайдушно захищалися. Дві кулеметні позиції і два міцно побудованих бліндажа були взяті штурмом за допомогою ручних гранат».

Бій тривав цілий день, до пізнього вечора. У цьому бою загинули або були поранені майже всі партизани. О.Ю.Гірському, О.К. Ладичуку  і П. X. Блінову вдалося прорвати кільце оточення і, під покровом темряви, дістатися до села Андронівки Скадовського району. Сховавшись у підвалі будинку Антона Коломойченка, родича Гірського, вони вранці були виявлені старостою села К. Г. Дзюбою. Партизанів зрадили. Не чекаючи приходу карателів, О.Ю. Гірський,О.К.Ладичук і П.X.Блінов покинули підвал і сховалися у неприбраних соняшниках за півтора кілометра від села. Там вони вирішили прийняти останній бій.

Оскільки партизани чинили відчайдушний опір, то взяти їх у полон без втрат було неможливо, тому боролися з ними до повного знищення. І тут були захоплені великі трофеї: крім різного роду вогнепальної зброї, ручних гранат, був пістолет-маузер на срібній пластинці якого був напис: «За особливу відвагу, виявлену в боротьбі проти ворогів радянської влади».

Відомо, що цим іменною зброєю був нагороджений О. Ю.Гірський, активний учасник громадянської війни. Карателям не вдалося живими взяти командирів партизанського загону. Усвідомлюючи безвихідь ситуації і не бажаючи потрапити в полон, вони підірвали себе гранатами. Поблизу села Малої Андронівки Скадовського району, на місці останнього бою партизанів з фашистами, в 1967 році встановлено пам’ятник, в обласному краєзнавчому музеї експонуються документи та матеріали, пов’язані з діями партизанського загону. 

Переглядів: 253 | Додав: Сергей_Геннадиевич
Всього коментарів: 0
avatar