person_outline
phone
Головна » Файли » Інформація для ... » ... для адміністрації

«Згідно з оригіналом» чи «Копія вірна»? або Як правильно засвідчити копії документів
10.04.2017, 07:51

«Згідно з оригіналом» чи «Копія вірна»? або

Як правильно засвідчити копії документів

На практиці питання засвідчення копії того чи іншого документа виникають повсякчас. У коментованому листі Державна реєстраційна служба пояснила, якими повинні бути копії документів, необхідні для проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

Нагадаємо!

Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі особа подає оригінали документів, необхідних для такої реєстрації, їх копії, засвідчені в установленому порядку, відповідно до положень Закону про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно.

Під час подання відповідних документів до державного реєстратора прав на нерухоме майно саме державний реєстратор установлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства та згідно з п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно відмовляє в такій реєстрації, якщо подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Законом.

Тож, розберімося який вигляд повинен мати документ, аби його не повернули з Державної реєстраційної служби.

Є декілька способів засвідчення копій документів.

Нотаріальне засвідчення копії документа

Нотаріальне засвідчення копії документа здійснюється відповідно до положень Закону про наторіат.

Нотаріуси, посадові особи органів місцевого самоврядування, які вчиняють нотаріальні дії, засвідчують вірність копій документів, виданих підприємствами, установами й організаціями, за умови, що ці документи не суперечать законові, мають юридичне значення та засвідчення вірності їх копій не заборонено законом (ст. 75 Закону про наторіат).

Вірність копії документа, виданого громадянином, засвідчується в тих випадках, коли справжність підпису громадянина на оригіналі цього документа засвідчена нотаріусом або посадовою особою органу місцевого самоврядування чи підприємством, установою, організацією за місцем роботи, навчання, проживання чи лікування громадянина. Однак на питання, як саме нотаріуси посвідчують копії документів, коментований лист відповіді не надає.

Керуючись положеннями глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, під час засвідчення вірності копій (фотокопій) документів і виписок із них, справжності підпису на документах на відповідних документах учиняються посвідчувальні написи.

Учинення посвідчувальних написів здійснюється нотаріусом відповідно до Правил ведення нотаріального діловодства, виходячи з норм пп.пп. 6.6, 6.16–6.19 якого, нотаріус на документах, що посвідчуються, проставляє:

1. Посвідчувальний напис, який містить інформацію, котра найбільше відповідає нотаріальній дії, зокрема:

  • інформацію про те, що копія відповідає оригіналу;
  • номер, за яким нотаріальна дія зареєстрована в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій. Причому дата запису в реєстрі повинна відповідати даті вчинення нотаріальної дії й даті складання документа.

2. Підпис.

3. Відбиток печатки (на якій зазначаються прізвище, ім’я та по батькові нотаріуса).

Відповідно до п. 6.18 Правил ведення нотаріального діловодства, для застосування посвідчувальних написів можуть використовуватися штампи з текстом відповідного напису.

Задля оформлення нотаріальних документів також можуть застосовуватися мастичні штампи зі словами «копія»«згідно з оригіналом» тощо.

Засвідчення копій документів посадовими особами органів державної влади

Засвідчення копій документів, що видаються державним органом, посвідчується посадовими особами цього державного органу на підставі Типової інструкції з діловодства.

Важливо!

Установа (державний орган) може засвідчувати копії лише тих документів, що створюються в ній. Копія документа виготовляється та видається лише з дозволу керівника установи, його заступників або керівника структурного підрозділу.

(п. 76 Типової інструкції)

Відповідно до п. 77 Типової інструкції, напис про засвідчення документа складається із:

1. Слів «Згідно з оригіналом».

2. Найменування посади.

3. Особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів (ініціалу імені) та прізвища.

4. Дати засвідчення копії (яка проставляється нижче реквізиту документа «Підпис»).

Напис про засвідчення копії скріплюється печаткою із зазначенням на ній найменування відповідної установи (без зображення герба) або печаткою структурного підрозділу установи (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо).

Відмітка «Копія» проставляється на лицьовому боці у верхньому правому кутку першого аркуша документа.

Засвідчення документів керівником підприємства, установи, організації

Засвідчення документів керівником підприємства, установи, організації здійснюється відповідно до вимог Стандарту № 55.

Дія Стандарту № 55 поширюється на всі організаційно-розпорядчі документи — постанови, розпорядження, накази, положення, рішення, протоколи, акти, листи тощо, що створюються в результаті діяльності:

  • органів державної влади України, органів місцевого самоврядування;
  • підприємств, установ, організацій та їх об’єднань усіх форм власності (далі — організації).

Так, завіряти копії документів слід із зазначенням (п. 5.27 Стандарту № 55):

1. Назви посади.

2. Особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища.

3. Відмітки «Згідно з оригіналом».

4. Дати засвідчення копії.

5. Відбитка печатки.

Нагадаємо!

Відбиток печатки ставлять так, щоб він охоплював останні декілька літер назви посади особи, яка підписала документ.

(п. 5.26 Стандарту № 55)

Зверніть увагу!

У разі якщо інструкціями з діловодства, які діють у відповідних органах, підприємствах, установах і організаціях, установлено додаткові вимоги щодо оформлення копій документів: окрім Стандарту № 55 слід дотримуватись — також і цих вимог.

(постанова Пленуму Вищого господарського Суду України

від 26.12.2011 р. № 18)

Посвідчення копії документа фізичною особою

У законодавстві не міститься вимог щодо порядку засвідчення копії документа, який «стосується» цієї особи.

У такому випадку державна реєстраційна служба в коментованому листі № 43-06 рекомендує, виходячи із загальних положень щодо засвідчення копій документів, на таких копіях проставляти:

1. Особистий підпис особи, яка засвідчує копію, її ініціали та прізвище.

2. Відмітку «Згідно з оригіналом».

3. Дату засвідчення копії.

Софія ВОЙЦЕХОВСКІ,

юрист газети «Інтерактивна бухгалтерія»

Список використаних нормативно-правових актів:

1. Закон про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно — Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 р. № 1952-IV.

2. Закон про наторіат — Закон України «Про нотаріат» від 02.09.1993 р. № 3425-XII.

3. Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України — Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджений наказом Мін’юсту від 22.02.2012 р. № 296/5.

4. Правила ведення нотаріального діловодства — Правила ведення нотаріального діловодства, затверджені наказом Мін’юсту від 22.12.2010 р. № 3253/5.

5. Типова інструкція з діловодства — Типова інструкція з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затверджена постановою КМУ від 30.11.2011 № 1242.

6. Стандарт № 55 — Національний стандарт України «Вимоги до оформлювання документів» ДСТУ 4163-2003, затверджений наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07.04.2003 р. № 55.

 

Джерело: http://www.interbuh.com.ua/ua/documents/ib/934/819/try

Категорія: ... для адміністрації | Додав: Сергей_Геннадиевич
Переглядів: 909 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar