person_outline
phone

Інструкція з охорони праці під час управління автомобілем

І. Загальні положення

1.1. До управління автомобілями і їх обслуговування допускаються особи, які досягли 18 років, пройшли спеціальну підготовку, медогляд і отримали в установленому порядку посвідчення на право управління автомобілем. Водій повинен пройти інструктаж з охорони праці.
1.2. При оформленні водія на роботу за ним закріплюють певний автомобіль наказом по навчально-виховному закладу.
1.3. Після зарахування на роботу водій зобов'язаний прийняти транспортний засіб по акту і виконувати лише роботу, яка дозволена адміністрацією закладу. Без дозволу та інструктажу виконувати роботу, що не входить в обов'язки водія, забороняється.
1.4. Працівник має право відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров'я або для людей, які його оточують, і навколишнього середовища.
1.5. При управлінні автомобільним транспортом водій повинен мати при собі:
- посвідчення з талоном на право управління автомобілем, видане державтоінспекцією;
- талон технічного паспорта і шляховий лист.

II. Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1. При підготовці автомобіля до виїзду слід перевірити:
-технічний стан автомобіля, звертаючи особливу увагу на справність шин, гальмівної системи, рульового управління, приладів освітлення і сигналізації, склоочисників, на правильну установку дзеркала заднього огляду, чистоту і видимість номерних знаків;- тиск повітря у шинах у відповідності з нормативами;
- наявність інструменту та інвентаря;
- заправку автомобіля пальним, мастилом, водою, гальмівною рідиною і рівень електроліту в акумуляторній батареї.
2.2. Заправляти автомобіль пальним слід при непрацюючому двигуні.
2.3. Виїзд із гаража автомобілем з несправностями, які загрожують безпеці руху, забороняється.
2.4. Перед виїздом із гаража водій зобов'язаний пройти медичне обстеження стану здоров'я у лікаря (у медпункті).

III. Вимоги безпеки під час виконання роботи

3.1. Виконувати вимоги безпеки руху і вказівки регулювальника дорожнього руху у відповідності з Правилами дорожнього руху.
3.2. Перш ніж почати рух з місця зупинки (стоянки) чи виїхати з гаража, переконайтесь, що це безпечно для робітників та інших сторонніх осіб, подайте застережний сигнал і лише після цього рушайте з місця.
3.3. Особливої обережності дотримуйтесь при рухові з місця заднім ходом. При поганій видимості слід користуватись допомогою іншої особи.
3.4. Вибирайте швидкість руху з урахуванням дорожніх умов, видимості, оглядовості, інтенсивності і характеру руху транспортних засобів і пішоходів, особливостей і стану автомобіля й вантажу, що перевозиться.
3.5. Залишати автомобіль дозволяється лише після того, як вжили заходів, які виключають можливість його руху під час відсутності водія.
3.6. При ремонті автомобіля на лінії слід дотримуватися таких заходів перестороги:
- з'їхати на узбіччя дороги, ввімкнути заднє світло при поганій видимості, зупинити автомобіль за допомогою гальмівної системи, підкласти під колеса упори. При роботах на узбіччі забороняється перебувати біля автомобіля з боку проїзної частини;
- забороняється допускати до ремонту автомобіля осіб, які не мають на це права (вантажників, які супроводжують вантаж та ін.).
3.7. При укладанні вантажів у автомобіль дотримуйтесь таких правил:
- ящики і бочки укладайте щільно, щоб при різких гальмуваннях і крутих поворотах вони не зрушили з місця;
- для робітників, які супроводжують вантаж, повинні бути передбачені зручні й безпечні умови.
3.8. Забороняється:
- керувати автомобілем у стані алкогольного сп'яніння чи під дією наркотичних засобів;
- виїжджати в рейс хворим чи при такій втомі, яка може вплинути на безпеку руху;
- при стоянці автомобіля спати і відпочивати в кабіні при працюючому двигуні чи заводити двигун для обігрівання кабіни;
- передавати керування автомобілем стороннім особам;
- допускати проїзд в автомобілі людей понад встановлену норму для даного типу автомобіля;
- виконувати технічне обслуговування і ремонт автомобіля під час навантаження чи розвантаження;
- підігрівати двигун відкритим полум'ям чи користуватись відкритим вогнем при визначенні й ліквідації несправностей механізмів;
- протирати двигун ганчіркою, змоченою в бензині, палити цигарки у безпосередній близькості від системи живлення двигуна і паливних баків.
3.9. При ремонті автомобіля утримуйте робоче місце в чистоті. Стежте за тим, щоб підлога була неслизька. Зливайте мастило і воду лише у спеціальну тару.
3.10. При ремонті і технічному обслуговуванні залишати інструменти на підніжках, капоті автомобіля, на краю оглядової ями забороняється.
3.11. Роботи, зв'язані із динамікою і перестановкою шин, ресор, виконувати лише після того, як автомобіль буде встановлено на козли. Встановлювати автомобіль на колісні диски, дерев'яні колодки, цеглу та інші випадкові предмети забороняється.
3.12. При розбірно-збірних роботах застосовувати справні зйомники і ключі. Забороняється відкручувати гайки за допомогою зубила і молотка.

IV. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. Після закінчення робочої поїздки автомобіль необхідно поставити на стоянку так, щоб не перекривати проїзд, виїзд іншим автомобілям.
4.2. У зимовий період року злити воду з системи охолодження двигуна.
4.3. Вимкнути акумуляторну батарею вимикачем маси, перевірити автомобіль і усунути несправності.
4.4. Забороняється:
- залишатися на ніч у закритому автомобілі;
- мити руки у бензині, гасі;
- витирати руки ганчіркою, забрудненою ошурками і стружкою.

V. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. При дорожньо-транспортній події (аварії) водії, причетні до неї, зобов'язані:
- негайно зупинитися і не рушати з місця транспортним засобом;
- при необхідності викликати "швидку медичну допомогу" за телефоном 103, а якщо це неможливо - відправити потерпілого на попутному чи підвезти на своєму транспорті у найближчий лікувальний заклад і повідомити там своє прізвище, номерний знак транспортного засобу (з пред'явленням посвідчення водія чи іншого документа, який засвідчує особу, і реєстраційного документа на транспортний засіб), після чого повернутися до місця події;
- повідомити про пригоду міліцію, записати прізвища і адреси свідків події і чекати прибуття працівників міліції чи слідчих органів.
5.2. При виникненні пожежі на автомобілі або загорянні електропроводки необхідно негайно вимкнути акумуляторну батарею вимикачем маси (або перерубати кабель, що з'єднує акумуляторну батарею з массою автомобіля) і розпочати гасіння пожежі вогнегасником, піском чи водою.
5.3. При займанні електрообладнання, проводки, обшивки салону слід використовувати такі вогнегасники: вуглекислотний, порошковий, хімічно-пінний, пісок і воду. Для гасіння палаючого бензину або дизпалива слід використовувати тільки порошковий, хімічно-пінний вогнегасники, пісок. Використання вуглекислотного вогнегасника в цьому випадку не дає результату.
5.4. Використовувати воду для гасіння палаючого бензину або дизпалива не дозволяється для запобігання розповсюдження вогню разом з водою, що розтікається.
5.5. Якщо автомобіль, на якому сталося займання, знаходиться в цеху, боксі або поблизу інших автомобілів і є загроза розповсюдження пожежі, то необхідно за допомогою іншого автомобіля і тросу витягнути палаючий автомобіль з боксу (цеху), відтягнувши від інших автомобілів в безпечне місце.
5.6. Відразу ж після займання необхідно викликати пожежну службу за телефоном 101.