person_outline
phone

Інструкція з охорони праці на робочому місці
для вчителів та працівників школи

Техніка безпеки - це система організаційних і технічних заходів і засобів, що запобігають дії на працюючих небезпечних факторів.
1. Учитель школи зобов'язаний знати елементарні правила електробезпеки, навчити їх учнів; провести опитування кожного учня і, тільки переконавшись, що учні засвоїли ці правила, допускати їх до навчання.
2. Не дозволяється викладачеві, техпрацівникам самостійно відкривати кришки рубильників, вмикати або вимикати електроустановки, замінювати перегорілі електролампочки, вставляти запобіжники, виконувати будь-які дії в розподільному щиті, а також у разі виявлення обірваних проводів усувати несправності заземлення і т. п. З цією метою потрібно запрошувати електромонтера.
3. При виявленні на території школи обірваного проводу слід про це негайно повідомити представника адміністрації. Самим залишатися на місці і попереджувати людей про небезпеку. Ні в якому разі не можна наближатися до обірваного проводу.
4. У разі загоряння електропроводки необхідно негайно вимкнути електроустановку, а полум'я гасити тільки піском або кислотним вогнегасником, але ні в якому разі не водою чи пінним вогнегасником.
5. Кожен вчитель зобов'язаний знати правила пожежної безпеки, уміти користуватися засобами пожежогасіння в разі виникнення пожежі.
6. Кожне приміщення (майстерня, кабінет фізики, хімії, інформатики) обладнуються первинними засобами пожежогасіння, що утримуються у справному стані і постійній готовності до дій. Викладач, адміністрація школи, а також технічні працівники повинні стежити, щоб проходи до місць розміщення пожежного інвентаря та обладнання були вільними для руху, а пожежна сигналізація доступною і справною.
7. Першочерговим обов'язком кожного працівника школи є врятування життя дітей під час пожежі. Керівник закладу, викладацький і обслуговуючий персонал у разі виникнення пожежі зобов'язані:
- негайно повідомити про пожежу у найближчу пожежну частину за телефоном 01, дати сигнал тривоги: для місцевого бойового розрахунку з членів добровільної пожежної дружини або дружини юних пожежників;
- одночасно вжити всіх залежних від них заходів щодо евакуації дітей з приміщень (кабінетів, майстерень, актового та спортивного залів); дітей молодшого віку евакуюють у першу чергу, евакуацію дітей треба починати з того приміщення, де виникла пожежа, а також з приміщень, яким загрожує небезпека поширення пожежі, вживаючи заходів до відведення паніки серед дітей;
- негайно приступити до гасіння пожежі своїми силами й наявними в установі засобами пожежогасіння. Для зустрічі викликаної пожежної команди необхідно виділити особу, яка повинна інформувати начальника прибулої команди про таке:
- чи всі діти евакуйовані з палаючого або задимленого приміщення;
- в яких приміщеннях ще залишились діти;
- які приміщення охоплені вогнем і куди вогонь поширюється;
- про місця зберігання легкозаймистих речовин, які знаходяться вбез-посередній близькості від палаючого приміщення;
- яке найбільш цінне майно та обладнання необхідно евакуювати в першу чергу силами команди.
Для припинення пожежі слід вжити таких заходів:
- охолодити предмет, що горить;
- ізолювати вогнище від припливу свіжого повітря;
- віддалити предмети, що горять, припинивши поширення вогню на сусідні предмети.
8. Кожен завідуючий кабінетом, лабораторією, майстернею вживає необхідних заходів щодо створення здорових і безпечних умов праці для проведення занять, забезпечує виконання діючих правил та інструкцій з техніки безпеки, виробничої санітарії, забезпечує безпечний стан робочих місць, обладнання, приладів, інструментів.
9. Учитель припиняє проведення занять, пов'язаних з небезпекою для життя, і доповідає про це керівникові школи. Негайно повідомляє керівника про кожен нещасний випадок.
10. Учитель відповідає за нещасні випадки, що трапилися внаслідок невиконання ним посадових обов'язків.
11. При проведенні вчителями школи робіт, що не входять в коло їх обов'язків, необхідно ставити дирекцію школи до відома.
12. При переносі шкільних меблів та спортивного інвентаря працівникам школи треба бути обережними, не обертатись спиною до нестійких предметів.
13. При проведенні весняно-осінніх робіт на шкільних ділянках і при отриманні інвентаря зі складських приміщень потрібно бути уважним, дотримуватись правил переносу інвентаря і правил техніки безпеки при виконанні робіт на шкільних ділянках.
14. Забороняється залучати до вішання штор, карнизів, а також до фарбування, миття і утеплення вікон у школі будь-якого поверху учнів, навіть старших класів.
15. Роботи щодо закріплення штор, карнизів, миття і фарбування вікон виконують дорослі групами (2-3 чол.), підстраховуючи один одного, обов'язково використовуючи при цьому драбину-стрем'янку. Забороняється використовувати табуретки, стільці і т. п.
16. При ходінні по намастикованому чи лакованому паркеті всім працівникам і учням бути обережними, використовувати взуття лише на низьких підборах.
17. Під час ходіння по сходах обов'язково однією рукою притримуватись за поручні.
18. Працівникам школи забороняється з'являтись на робочому місці у нетверезому стані, курити в класних приміщеннях і на території школи.
19. Кожний працівник школи зобов'язаний знати правила надання першої долікарської допомоги при характерних травмах і пошкодженнях, теплових і сонячних ударах, вміти зробити штучне дихання і непрямий масаж серця.
20. В шкільних хімічних лабораторіях і кладовках реактиви треба зберігати в шафах, що замикаються на замок.
21. Педагогічний персонал зобов'язаний вимагати від учнів підтримування в чистоті приміщень, ретельного провітрювання класів.
22. Педагогічні працівники зобов'язані дотримуватись правил внутрішнього трудового розпорядку.